Szkło Optiwhite – co to jest i czy warto stosować?
Czym jest szkło Optiwhite? Najprościej mówiąc jest to szkło pozbawione standardowego zielonkawego zabarwienia. Efekt ten osiąga się poprzez obniżenie zawartości żelaza. Różnicę widać tym bardziej, im grubsze jest szkło. Natomiast niezależnie od jej grubości różnica w kolorze jest doskonale widoczna na krawędziach. Nie wszędzie zielonkawy jednak odcień będzie się specjalnie rzucał w oczy, a niektórzy mogą w ogóle różnicy w odcieniach nie zauważyć. Czy to znaczy, że nie ma znaczenia czy zamówimy szkło Optiwhite czy zwykłe float?
Szkło Optiwhite – gdzie się je stosuje?
Zanim odpowiemy na zadane wyżej pytanie powiedzmy najpierw gdzie najczęściej stosuje się szkło typu Optiwhite. Zwykle jest wykorzystywane do
- kabin prysznicowych i parawanów, zwłaszcza jeśli tło stanowią jasne kafle,
- zabudów i ścianek,
- blatów,
- drzwi ze szkła,
- szkła lakierowanego na jasno,
- wydruków na szkle i szkła laminowanego z grafiką (np. panele szklane do kuchni)
- akwariów.
Mówiąc najogólniej bezbarwne szkło wykorzystuje się w miejscach, w których zielonkawy odcień szkła mógłby zakłócić odbiór barw albo, gdzie krawędzie szkła są dobrze widoczne.
Czy warto zainwestować w Optiwhite?
Trzeba przyznać, że bezbarwne szkło jest po prostu droższe niż zwykły zielonkawy float. Czy w związku z tym naprawdę warto w nie inwestować? W wielu wypadkach zdecydowanie tak! Na przykład w sytuacji kiedy kupujemy przezroczyste szkło do kuchni. Może chcemy by chroniło przed zabrudzeniem klimatyczne cegły albo jakąś tapetę? Tutaj zielonkawe szkło zdecydowanie mogłoby popsuć efekt końcowy. Podobnie zresztą może być w przypadku paneli szklanych z grafiką. Jeśli na przykład ma być czarno-biała, zielonkawy odcień będzie absolutnie nie wskazany.
Optiwhite jest też zalecane do akwariów. Wiedzą o tym wszyscy zapaleni akwaryści. W końcu po co inwestować w super oświetlenie i pełną przejrzystość wody, jeśli szkło nie będzie w pełni bezbarwne i swoim odcieniem zakłóci odbiór kolorów?
Są więc sytuacje, kiedy inwestycja w szkło Optiwhite jest jak najbardziej opłacalna. Może nie tyle ze względów finansowych, co raczej estetycznych. Warto wtedy patrzeć na taki wydatek jako na jednorazową inwestycję. Fakt, trzeba dopłacić, ale tylko raz, a efektem będzie można się cieszyć latami. Szkoda byłoby przecież zamówić zwykłe szkło, a potem żałować.