Druk cyfrowy i druk offsetowy – różnice

Porady i ciekawostki dla każdego zainteresowanego życiem drukarni. Czym jest drukarnia? Jak dobrze drukować? Jakie są najlepsze formaty do druku i więcej!

Druk cyfrowy i druk offsetowy – różnice

Druk cyfrowy i druk offsetowy to druk wykonywany w dwóch różnych technologiach. Jednak dla osób niezaznajomionych z poligrafią różnica między nimi nie jest jasna. Warto ją poznać, żeby umieć wybrać jak najbardziej atrakcyjną cenowo ofertę, a jednocześnie rozumieć jakie są ograniczenia i możliwości obu wspomnianych rodzajów druku.

Co to jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy odbywa się przy użyciu maszyn pracujących w technologii elektrofotograficznej (laserowej). Nie mamy tu matrycy, tylko specjalny naładowany elektrostatycznie cylinder (fotoreceptor) pokryty światłoczułą warstwą. Naświetla się go wiązką laserową, tworząc obraz utajony, a ten nanosi się na papier, folię lub inny materiał przy pomocy tonera i zespala termicznie.Wydruku dokonuje się na podstawie danych przesłanych z komputera.

To bardzo popularna metoda druku, często stosowana do produkcji materiałów małoformatowych, jak np. ulotki, wizytówki, etykiety czy katalogi.

Jakie zalety ma druk cyfrowy? Przede wszystkim szybkość. W przypadku tradycyjnych maszyn drukarskich samo przygotowanie do druku – faza przedprodukcyjna – zajmuje sporo czasu, a w drukarkach cyfrowych zaledwie kilka chwil. Dzięki temu zamówienia niskonakładowe można realizować niemal od ręki.

Kolejna zaleta to fakt, że wydruk cyfrowy nie musi wyschnąć, dlatego od razu można go poddać obróbce introligatorskiej.

Co więcej, druk cyfrowy umożliwia personalizację pojedynczych egzemplarzy z całego nakładu. Zmian dokonuje się w pliku przeznaczonym do druku. Nie ma więc problemu z jednoczesnym drukowaniem zaproszeń ślubnych z różnymi imionami i nazwiskami gości albo etykiet z numerami seryjnymi.

Druk cyfrowy jest opłacalny nawet przy wydrukach niskonakładowych.

Co to jest druk offsetowy?

Druk offsetowy to tzw. druk płaski, w którym farba przenoszona jest z płaskiej formy drukowej na papier lub inne podłoże przy pomocy cylindra pokrytego gumą offsetową. Cylindry nanoszą wybrany kolor farby z odpowiednich kolorów składowych: C (cyjan), M (magenta), Y (yellow), K (czarny). Druk offsetowy w zależności od podłoża można podzielić na arkuszowy i zwojowy. Ten pierwszy oznacza druk na papierze w arkuszach, drugi na papierze w rolkach.

Jakie zalety ma druk offsetowy? Umożliwia szybkie i tanie wydruki na różnego rodzaju materiałach, na przykład na papierach powlekanych, offsetowych albo kartonach. Kolory uzyskane przy użyciu tej metody są bardzo wyraziste i intensywne, a same nadruki bardzo dokładne.

Czym się różni druk cyfrowy i offsetowy?

Każda z technologii ma swoje ograniczenia. Do wydruków niskonakładowych częściej wykorzystuje się druk cyfrowy, bo ten jest bardziej opłacalny. Druk offsetowy wymaga dłuższego czasu przygotowywania, stąd też przy małym nakładzie po prostu się nie kalkuluje. Za to przy dużych nakładach druk offsetowy staje się bardziej opłacalnym wyjściem.

Druk cyfrowy jest lepszym rozwiązaniem, kiedy potrzebujesz personalizacji poszczególnych egzemplarzy. Dzięki niemu możesz wydrukować na przykład 150 zaproszeń, z naniesionym na każde innym imieniem i nazwiskiem. Nie da się tego zrobić przy użyciu techniki wydruku offsetowego.

Sam druk offsetowy zapewnia za to wyższą jakość wydruku. Z drugiej strony różnica w jakości wydruków cyfrowych i offsetowych powoli się zaciera. Dzieje się tak, ponieważ technika cyfrowa stale się rozwija. Przez to bywa, że różnica jest na tyle mała, że często ciężko ją dostrzec niewprawnemu oku. Ponieważ jednak przy dużych nakładach druk offsetowy jest zdecydowanie bardziej opłacalny, nic nie wskazuje na to, żeby miał zostać w najbliższym czasie wyparty przez druk cyfrowy.