Samodzielny projekt Roll up – jaka rozdzielczość? Jakie parametry?

Porady i ciekawostki dla każdego zainteresowanego życiem drukarni. Czym jest drukarnia? Jak dobrze drukować? Jakie są najlepsze formaty do druku i więcej!

Samodzielny projekt Roll up – jaka rozdzielczość? Jakie parametry?

rozdzielczość

Roll up to powszechnie wykorzystywana forma promocji, przekazu informacji. Ze względu na liczne zalety wiele osób chętnie z niej korzysta. Kluczową rolę w całej konstrukcji odgrywa plakat. To właśnie on jest nośnikiem informacji i to on oddziałuje na potencjalnych klientów. Drukarnia Creative przygotowuje projekty plakatów na życzenie klienta, ale każdy może też spróbować wykonać taki projekt samodzielnie. Musi się jednak przy tym trzymać pewnych wytycznych. Dlatego podpowiadamy dziś jaka rozdzielczość będzie odpowiednia oraz jakie inne parametry powinien mieć dobry projekt.

Najpierw ustal wymiary i treść

Pierwszą rzeczą jaką powinieneś wziąć pod uwagę jest rozmiar roll up’u. Czy będzie to 85 x 200 cm? 100 x 200 cm? A może 120 x 200 cm? Kiedy już masz pewność co do wielkości powierzchni jaką będziesz mieć do zagospodarowania, możesz zacząć tworzyć.

Żeby treść roll up’u była czytelna musi być odpowiednio duża. Poza tym kluczowe informacje powinny znajdować się raczej w górnej lub środkowej części. Tekst umieszczony na dole rzadko kiedy jest czytany. Warto też zaplanować przykuwającą wzrok grafikę. Kiedy już zamieścisz na plakacie wszystko, co zaplanowałeś, upewnij się, że odpowiednio dobrałeś parametry takie jak: przestrzeń kolorów, rozdzielczość, spady, format.

Roll up rozdzielczość i inne parametry

Projekt przygotuj w skali 1:1. Dodaj do wybranego rozmiaru po 1 mm na bokach i na górze oraz na dole (np. dla formatu 850 x 2000 mm – 852 x 2002mm). Ten 1 mm z każdej strony to tzw. spad. Oprócz spadów pamiętaj, żeby na projekcie uwzględnić też margines wewnętrzny od:

  • prawej strony – 5 mm

  • lewej strony – 5 mm

  • góry – 5 mm

  • dołu – 55 mm.

Rozdzielczość powinna wynosić przynajmniej 150 dpi.

Dla swojego roll up’a wybierz przestrzeń kolorów CMYK. Teksty zmień na krzywe. Optymalnym ustawieniem kolorów będzie: C 40%, M 40 %, Y 40%, K 100%. Co do samego formatu plików, najlepszy będzie PDF lub TIFF.

To takie podstawowe informacje dotyczące przygotowywania własnego projektu plakatu na roll up. Pamiętaj o nich, kiedy sam zabierzesz się do pracy!