Szyba do kuchni – zalety i wady

Porady i ciekawostki dla każdego zainteresowanego życiem drukarni. Czym jest drukarnia? Jak dobrze drukować? Jakie są najlepsze formaty do druku i więcej!

Szyba do kuchni – zalety i wady

szyba do kuchni

Czy szyba do kuchni to dobry pomysł? Tak! Choć jak każdy inny materiał posiada i zalety, i wady, to jednak tych pierwszych jest więcej. W tym artykule obiektywnie opowiemy o szkle dekoracyjnym do kuchni. Powiemy dlaczego pokochali je projektanci wnętrz i ich użytkownicy oraz dlaczego czasem lepiej wybrać inne rozwiązanie.

Szyba do kuchni – dlaczego ją kochamy?

Zalety szyb do kuchni można by podzielić na praktyczne i estetyczne. Do tych pierwszych trzeba zaliczyć łatwość w czyszczeniu. Ze szkła błyskawicznie usuniesz wszelkie zabrudzenia, o które jak wiesz w kuchni nietrudno. Nie musisz niczego szorować, wystarczy przetrzeć i gotowe. Druga zaleta to wytrzymałość. Dotyczy to zwłaszcza szkła hartowanego, które dzięki obróbce termicznej staje się odporne zarówno na zmiany temperatury, jak i na urazy mechaniczne. I prawdę mówiąc właśnie takie szkło polecamy – hartowane.  Już same praktyczne względy sprawiają, że warto rozważyć zakup paneli szklanych do kuchni, ale nie powiedzieliśmy jeszcze o względach estetycznych, a jest to temat, którego nie sposób ominąć!

To właśnie względy estetyczne sprawiły, że szyby do kuchni kochają osoby profesjonalnie aranżujące wnętrza. Dlaczego? Ponieważ szkło to materiał doskonale pasujący do niemal każdego stylu. Szczególnie harmonijnie współgra ze stylem industrialnym, glamour czy hi-tech. Taka uniwersalność, sprawia, że w zasadzie każda kuchnia może zostać wykończona takim czy innym rodzajem szkła.

Szyby do kuchni potrafią też optycznie powiększyć przestrzeń. To naprawdę ogromna zaleta, która jest szczególnie cenna w niewielkich kuchniach. W dużych, bardzo efektownie może wyglądać matowe szkło, które z pewnością doda wnętrzu szyku.

Pośród zalet szyb do kuchni trzeba też wymienić ogrom wzorów do wyboru. Możesz wybrać pełne kolorów zdjęcie, które ożywi wnętrze, albo zamówić szkło w jednym kolorze. Wszystko zależy ode tego jaki efekt chcesz uzyskać. Niektórzy zamawiają przezroczyste szkło i umieszczają za nim tapetę, którą łatwo wymienić kiedy się znudzi. To ekonomiczne rozwiązanie, które umożliwia częste dokonywanie zmian aranżacyjnych niewielkim kosztem.

Kiedy lepiej wybrać coś innego?

Skoro szyby do kuchni są tak uniwersalne i mają tyle zalet, to dlaczego czasem lepiej wybrać coś innego, na przykład klasyczne kafelki? Ponieważ szkło do kuchni ma tę wadę nie jest tanie. Owszem można zamówić niehartowaną taflę szkła w niższej cenie, ale to ryzykowne posunięcie. Jeśli więc dla kogoś zakup paneli szklanych z hartowanego szkła okaże się zbyt dużym wydatkiem, lepiej wybrać inną metodę zabezpieczenia przestrzeni między górnymi i dolnymi szafkami w kuchni. W każdym innym przypadku, szyba do kuchni będzie doskonałym wyborem!