Czym różni się zaproszenie na ślub cywilny od zaproszenia na ślub kościelny?

Porady i ciekawostki dla każdego zainteresowanego życiem drukarni. Czym jest drukarnia? Jak dobrze drukować? Jakie są najlepsze formaty do druku i więcej!

Czym różni się zaproszenie na ślub cywilny od zaproszenia na ślub kościelny?

Niewątpliwie ślub jest jednym z ważniejszych, jak nie najważniejszym, wydarzeniem w życiu zakochanych. Gdy wybranka powie wyczekane TAK na przyszłą parę młodą czeka szereg ważnych decyzji związanych z organizacją ślubu i wesela. Jedną z pierwszych kwestii do rozważenia jest to, jaki ślub zawrzemy: kościelny, cywilny, a może konkordatowy? I jakie zaproszenie na ślub wybrać? Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jednak decyzja należy do narzeczonych. Bez względu na rodzaj ślubu należy zaprosić na niego gości, w jaki sposób to zrobić?

Kogo zaprosić na ślub?

Zwyczajowo śluby kościelne są bardziej wystawne i zapraszamy na nie dużą ilość gości. Wśród nich oprócz najbliższej rodziny i kręgu przyjaciół zaprosić można rodzinę dalszą, sąsiadów, czy dalszych znajomych. W tradycji polskiej zazwyczaj śluby cywilne są skromne ograniczające się do zaproszenia najbliższej rodziny. Wszystkie te zasady oczywiście mieszają się, a to kto i na jaki ślub zostanie zaproszony zależy tylko i wyłącznie od pary młodej. Należy jednak pamiętać, aby na to wydarzenie zaprosić osoby, z którymi łączy nas nić porozumienia i emocji, aby uniknąć krępujących sytuacji.

Ślub kościelny a zaproszenie

Jeśli ślub kościelny połączony jest z wystawnym weselem zaproszenia zazwyczaj są przemyślane, pasują do całości wydarzenia i informują gości o wszystkich ważnych informacjach związanych z tym wyjątkowym dniem. Zapraszając gości na ślub i wesele dajemy im do zrozumienia, że są dla nas ważni i chcemy z nimi celebrować ważne wydarzenie w naszym życiu. Zaproszenia ślubne zwykle redagowane są w formie wierszyków, które tworzą określony schemat: kto-co-kiedy-gdzie. Często pary młode decydują się o dodaniu dodatkowych informacji na zaproszeniach, takich jak mapkę dojazdu na miejsce uroczystości, czy wierszyki o prezentach, które chcą dostać zamiast kwiatów. Dość popularne staje się dołączanie cytatów o miłości, fragmentów wierszy, czy piosenek. Na końcu zaproszenia warto poprosić swoich gości o potwierdzenie przybycia, aby uniknąć płacenia za tzw. „pusty talerzyk”. Zaproszenie na ślub daje zaproszonym gościom pierwsze informacje na temat uroczystości, można wyciągnąć z niego wiele informacji, takich jak styl, motyw przewodni, czy kolorystyka wesela. Warto zatem zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół zaproszenia.

Ślub cywilny

Oprawa ślubu cywilnego bez wątpienia jest skromniejsza niż ta przed ołtarzem, jednak nie należy zapominać, że zarówno jeden, jak i drugi ślub mają tak samo dostojną i wiążącą rangę. Dla par decydujących się na ślub cywilny kupno gotowych zaproszeń może wiązać się z nie lada wyzwaniem, gdyż zdecydowana większość zaproszeń zaprojektowana jest pod kątem ślubów kościelnych. Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku jest zaprojektowanie własnych zaproszeń, na których będziemy mogli umieścić wszystkie najważniejsze informacje dla naszych gości. Możliwość personalizacji zarówno frontu, jak i treści zaproszeń sprawi, że będą one dokładnie takie, jak sobie wyobrażaliśmy. Decydując się na ślub cywilny warto pamiętać, że nie jest to ślub „gorszy”, warto zatem zaangażować się w jego organizację i zaproszenia dla gości tak, aby czuli się oni wyróżnieni i zaszczyceni tym, że to właśnie z nimi chcecie dzielić swój dzień.
Bez względu na rodzaj ślubu warto pamiętać o podstawowej zasadzie wręczania zaproszeń. Najbardziej elegancko swoich gości zaprosić osobiście, ewentualnie poprzez pocztę, jednak zaproszenie pocztowe powinno uprzedzić zaproszenie telefoniczne, aby nasi goście nie poczuli się traktowani przedmiotowo.