Fototapeta lateksowa czy fizelinowa?

Porady i ciekawostki dla każdego zainteresowanego życiem drukarni. Czym jest drukarnia? Jak dobrze drukować? Jakie są najlepsze formaty do druku i więcej!

Fototapeta lateksowa czy fizelinowa?

fototapety

Jeśli potrzebujesz szybkiej zmiany w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym być może pomyślałeś o zakupie fototapety. To rzeczywiście świetne rozwiązanie. Umożliwia wprowadzenia ogromnej zmiany szybko i tanio. Co więcej, daje ogromne możliwości aranżacyjne. Do wyboru jest tak wiele różnych wzorów, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ale, żeby być w pełni zadowolonym z ostatecznego efektu, trzeba też dobrze dobrać rodzaj tapety. Warto więc poszukać odpowiedzi na pytanie czy lepsza będzie fototapeta lateksowa czy flizelinowa? Czym się charakteryzują i jakie są między nimi różnice? Odpowiedzi znajdziecie poniżej!

Fototapeta lateksowa – wady, zalety, zastosowanie

Fototapety lateksowe wykonane są z gładkiego papieru syntetycznego zawierającego włókna lateksowe. Taka tapeta ma lekko satynowe wykończenie i jest grubsza niż zwykła tapeta lateksowa.  Co ważne, nie przepuszcza kleju. Niestety fototapety lateksowe nie zapewniają zbyt dobrego stopnia wentylacji, przez co nie nadają się do stosowania w łazienkach.

A jakie mają zalety? Doskonale maskują nierówności na ścianie. Nie trzeba ich nakładać na idealnie gładką powierzchnię, żeby osiągnąć fantastyczny efekt idealnie równej powierzchni. Mimo swojej grubości, fototapety lateksowe są lekkie i dość łatwo się je przykleja. Dzięki zawartości lateksu łatwo je utrzymać w czystości. Jeśli gdzieś się zabrudzą można je po prostu dalikatnie przetrzeć wilgotną ściereczką.

Takie tapety można montować w salonie, kuchni, pokoju dziecięcym, biurze. Nadają się do naklejania na różne rodzaje powierzchni – na płyty gips-kartonowe, gładzie, tynki betonowe i tradycyjne. Jednak zanim się nałoży na ścianę fototapetę lateksową, należy oczyścić, osuszyć i zagruntować powierzchnię.

Fototapeta flizelinowa – wady, zalety, zastosowanie

Fototapety fizelinowe tworzone są zazwyczaj na bazie flizeliny, czyli syntetycznej włókniny dobrze znanej krawcowym. Dzięki jej zawartości tapeta się nie rozrywa i nie marszczy. Materiał wierzchni to albo papier albo tworzywo sztuczne – spieniona pianka PCV albo poliuretan. Fototapety flizelinowe poprawiają izolację cieplną i akustyczną pomieszczenia. Podobnie jak lateksowe, świetnie maskują nierówności ścian.

Ich zaletą jest duża łatwość nakładania. Tapety na flizelinie nie smaruje się klejem. Wystarczy nałożyć go na ścianę, dzięki czemu montaż jest naprawdę łatwy i szybki. Także usuwanie tapet flizelinowych przebiega bezproblemowo. Dość łatwo odchodzą od ściany i nie drą się podczas ściągania.

Tapety flizelinowe można z powodzeniem stosować w pomieszczeniach, gdzie nie ma wilgoci, czy w salonie, pokoju, przedpokoju, sypialni itp.

Która tapeta jest lepsza?

Jeśli zastanawiasz się która fototapeta jest lepsza – lateksowa czy flizelinowa – to podpowiemy Ci, że flizelinowa. Jest wytrzymalsza i dużo łatwiejsza w aplikacji. Nie trzeba smarować jej klejem, ani nakładać na zakładkę. Jeśli zdarzy się, że krzywo się ją położy, można ją po prostu zdjąć i nakleić jeszcze raz. Tapety lateksowe są nieco tańsze, ale jeśli chcesz naprawdę szybko cieszyć się wspaniałym efektem, to wybierz tapetę flizelinową. Co prawda, zapłacisz za nią nieco więcej, ale różnica w cenie jest tu naprawdę zasadna.