Naklejki ścienne – czy tylko na ściany?

Porady i ciekawostki dla każdego zainteresowanego życiem drukarni. Czym jest drukarnia? Jak dobrze drukować? Jakie są najlepsze formaty do druku i więcej!

Naklejki ścienne – czy tylko na ściany?

naklejki ścienne

Chyba każdy ma czasem ochotę na dokonanie jakiś zmian w swoim mieszkaniu. Po prostu bywa, że miewamy chęć na coś nowego w swoim otoczeniu. Niestety nie zawsze stać nas na zmianę totalną, czyli np. malowanie ścian i wymianę mebli. Na szczęście efekt świeżości można osiągnąć także bez wielkich wydatków. Doskonale nadają się do tego naklejki ścienne. Ale czy można je przykleić na każdą ścianę? I czy można je przykleić także na tapetę?

Naklejki ścienne – na jakie ściany?

Naklejki ścienne zgodnie z nazwą zostały stworzone z myślą o naklejaniu ich na ściany. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie na każdej będą się tak samo dobrze trzymać. Im gładsza ściana, tym lepsza przyczepność. Jeśli ściany w Twoim salonie są chropowate, naklejki mogą się zacząć dość szybko odklejać. Weź to pod uwagę. Nie wspominając już o tym, że ta chropowatość będzie widoczna na naklejkach, co najpewniej całkowicie popsuje efekt.

Kolejna ważna sprawa to odpowiednie przygotowanie ściany. Nawet jeśli jest absolutnie gładka, przed umieszczeniem na niej naklejki, musisz zadbać, żeby powierzchnia została oczyszczona, odtłuszczona i odpylona. Musi być też całkowicie sucha.

Czy można je przykleić na tapetę?

Niektórzy natomiast mają już na ścianie tapetę i zastanawiają się, czy można do niej przykleić naklejki ścienne. W zasadzie to zależy. Jeśli tapeta jest gładka, bez żadnej struktury, to naklejka będzie się na niej dobrze trzymać. Jeśli jednak powierzchnia tapety nie jest gładka, nie uda się dobrze przykleić naklejki. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować albo rozważyć usunięcie tapety. Choć z tym i dalszym czyszczeniem ściany wiąże się sporo zachodu, więc trzeba sprawę dobrze przemyśleć.

Jeśli po ocenie stanu swoich ścian stwierdzisz, że naklejki będą się na nich dobrze trzymać, to teraz przed Tobą najtrudniejsza decyzja – musisz wybrać wzór. Na szczęście wybór jest ogromny. Najpopularniejsze wzory naklejek ściennych to obecnie ciekawe napisy oraz wzory roślinne lub zwierzęce. Także do pokoju dziecięcego znajdziesz wiele różnych propozycji. A jeśli jesteś osobą kreatywną, możesz pokusić się o stworzenie własnego projektu naklejki ściennej. Będzie Cię to może kosztowało nieco drożej niż zakup gotowego szablonu, ale zyskasz 100% pewności, że nikt inny nie będzie miał podobnej ozdoby na ścianie.