Winietki ślubne – co powinno na nich być?

Porady i ciekawostki dla każdego zainteresowanego życiem drukarni. Czym jest drukarnia? Jak dobrze drukować? Jakie są najlepsze formaty do druku i więcej!

Winietki ślubne – co powinno na nich być?

Coraz częściej na przyjęciach weselnych możemy spotkać się z winietkami ślubnymi, które pomagają zaproszonym gościom odnaleźć swoje miejsce. Na pewno jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, jednak nie służy ono tylko organizacji. Winietki ślubne mogą być doskonałym elementem dekoracyjnym przyjęcie, jak również pamiątką dla gości weselnych. Istnieje kilka zasad tworzenia winietek oraz kilka podstawowych informacji, które powinny się na nich znaleźć.

Nie zapomnij o żadnym ze swoich gości

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest pamięć o wszystkich swoich gościach. Warto wypisać sobie wszystkie imiona i nazwiska zaproszonych przez nas osób, aby o nikim nie zapomnieć. Jeśli nie jesteśmy, czy ktoś pojawi się na weselu nie należy go automatycznie wykreślać z listy gości i przygotować winietkę również dla niego, nie będzie nas to dużo kosztować, a ile ewentualnego stresu po prostu zniknie, a to bardzo ważne w przedślubnej gorączce.
W przypadku, gdy nasi goście wybierają się na wesele z osobą towarzyszącą warto poznać jej personalia, żeby osoba zaproszona czuła się jak ważny gość weselny, a nie osoba na doczepkę. Co najmniej kilka dni przed ślubem należy ustalić usadzenie gości, przydzielając ich do konkretnych stolików i miejsc. Należy pamiętać również o dużej tablicy z rozpiską usadzenia gości, aby uniknąć niepotrzebnego zawieruszenia.

Jaką formę powinna przyjąć winietka?

Tutaj wszystko zależy od fantazji pary młodej. Najbardziej popularne jest złożony na pół papierowy kartonik. Jednak winietka ślubna może przybierać różne kształty i nie musi ograniczać się do papieru. Nazwiska można wyciąć na kawałku drewna, a nawet kamieniu. Warto pamiętać jednak, żeby winietka nawiązywała do stylu przyjęcia. Jeśli urządzamy przyjęcie w stylu marynistycznym ciekawym pomysłem na winietki staną się małe żagle. Możliwości praktycznie się nie kończą.

Jakie informacje powinny znaleźć się na winietce?

Weselni goście często zabierają ze sobą winietki ślubne na pamiątkę weselnego przyjęcia. W związku z czym możemy pomyśleć o zawarciu na winietce ślubnej daty śluby oraz imion nowożeńców, aby zaproszone osoby nie musiały zastanawiać się z czyjego wesela pochodzą dane winietki. Ciekawym pomysłem jest również połączenie winietek z upominkiem dla gości. Weselników możemy obdarować czymś słodkim, jak pudełkiem czekoladek, małym słoiczkiem miodu lub ciasteczkami (makaroniki w tym przypadku zdadzą się idealnie). Do prezencików możemy dołączyć spersonalizowane etykiety zawierające imię i nazwisko naszych gości, a także podziękowanie za przybycie.

Gdzie postawić winietkę ślubną?

Zwyczajowo winietki stawia się obok nakrycia, bądź na talerzu. Można je również przytwierdzić do kieliszka. Przy ustawianiu winietek ślubnych istnieje jedna najważniejsza zasada: gdziekolwiek by się nie znajdowały muszą być widoczne, w końcu pełnią one między innymi funkcje organizacyjną i nie powinny utrudniać naszym gościom znalezienia właściwego miejsca. Należy pamiętać, aby w miarę możliwości sadzać obok siebie osoby, które się znają i potrafią znaleźć wspólny język. Nie należy rozdzielać par, co prawda dawniej etykieta wskazywała na to, aby osoby pozostające w związku siedziały oddzielnie na wszelakiego rodzaju przyjęciach, jednak dziś zasady te odeszły w niepamięć. Warto zauważyć jednak, że według zasad savoir-vivre kobiety i mężczyźni powinni siedzieć naprzemiennie.